Lyžařský pohár BV

Historie

 

 

Lyžařský pohár BV 1. -15. ročník

Období 2004 - 2018

Lyžařský pohár BV byl založen na přání účastníků běžeckého poháru.

V prvním ročníku 2004 bylo zařazeno sedm závodů. Počasí bylo příznivé .Všechny závody se uskutečnily. Bodovalo se podle pořadí v jednotlivých závodech. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo vzápětí po ukončení posledního závodu na Čeřínku

Ve druhém ročníku 2005. Program byl rozšířen o závod v Plandrech. Hodnocení výsledků bylo stejné. Průběh poháru ovlivnily dvě oblevy, ale opět se uskutečnily všechny závody. Vyhlášení výsledků bylo provedeno v salonku Pivovarské restaurace.

Z kalendáře ročníku 2006 odpadl závod v Plandrech, pro potíže pořadatelů se zajištěním stopy. V hodnocení se přešlo na bodovací systém podle dosaženého času. Zlepšila se tak jeho srozumitelnost pro závodníky Panovala zima století, kdy sníh byl od začátku listopadu do konce března bez sebemenších teplotních výkyvů. Pohár šlapal jako hodinky. Vyhlášení bylo dle vzoru Běžeckého poháru ve školní jídelně ZŠ Nad Plovárnou v Jihlavě.

V roce 2007 byla zima mimořádně nepříznivá. Podařilo se uskutečnit jen dva závody, z plánovaných sedmi. Od pořádání, pro potíže s technickým zajištěním, ustoupili pořadatelé Kněžic. Pohár nemohl být tedy vyhodnocen.

V roce 2008 se nepříznivá zima opakovala. V pořadu skončil Memoriál Roberta Cinka. Nahradila ho Studentská 15. Podařilo se uskutečnit ale jen dva závody, z plánovaných sedmi. Pohár nemohl být tedy vyhodnocen.

V roce 2009 zima se sněhem nastala až v únoru. Program byl stejný jako v předešlém roce. Po velkých termínových přesunech se podařilo uskutečnit pět závodů, z plánovaných sedmi. Pohár mohl být tedy opět vyhodnocen. Dvouleté přestávka ale negativně ovlivnila počet účastníků. Vyhlášení bylo provedeno po druhé ve školní jídelně ZŠ Nad Plovárnou.

V roce 2010 zima začala sice až druhý týden v lednu, ale takové množství sněhu v celé ČR pamatovali jen  hodně letití pamětníci. Uskutečnili se proto všechny plánované závody a operativně, o volném víkendu, byl zařazen nový závod ve Zborné, pořádaný BV. Celkem bylo tedy osm závodů. Vyhlášení v ŽS Nad Plovárnou.

V roce 2011 prosincová sněhová nadílka, která slibovala pěknou zimu, na začátku ledna roztála. I když na uměle zasněžovaných svazích se lyžovalo až do začátku dubna, přírodní sníh dovolil uskutečnit pouze jeden závod v Řásné.

V roce 2012 zima začala opožděně až poslední týden v lednu. Sněhové podmínky ale pak dovolily upořádat šest závodů z plánovaných osmi. Zbornou, kde bylo sněhu nedostatek, nahradil Nový Hojkov na Čeřínku a tratě u Vysoké. Pozdní zahájení poznamenalo zájem o účast.                       

V roce 2013 byl průběh zimy obdobný jako předešlý rok. Byla navíc provázena pravidelnými oblevami. Uskutečnilo se rovněž šest z plánovaných devíti závodů.

V roce 2014 byla zima ve střední Evropě prakticky bez přírodního sněhu a to i nadmořských výškách nad 1000 m. Neuskutečnila se např. také Jizerské 50. Mnozí tedy neměli prakticky možnost vůbec se na běžky postavit.

V roce 2015 sníh napadl až v únoru. Za ne příliš dobrých sněhových podmínek se uskutečnily čtyři závody s velmi malou účastí.

V roce 2016 krátká zima v druhé polovině ledna umožnila předposlední lednový víkend uskutečnit dva závody.

V roce 2017 byly příznivé podmínky od počátku roku do poloviny února. Pravidelně každý víkend, mimo pololetní prázdniny, byl závod. Celkem se uspořádalo pět závodů.