Kněžická dvanáctka

Historie závodu v běhu na lyžích

V Běžci zařazen 2004 – 2006

Hlavní organizátor tohoto závodu František Nechvátal byl jedním z hlavních iniciátorů vzniku Lyžařského poháru BV.  11. ledna 2004 tam byla zahájena jeho historie prvním závodem.

Byl vyměřen okruh 4 km po loukách v okolí Kněžického potoka, které jsou známé z letního krosového běhu. Pro žáky a žákyně byla trať zkrácena na 2 km.

Velkou obětavostí byly zajišťovány stopy. Půjčovala se mechanizace. Vždy bylo ale úsilí poznamenáno změnamy počasí. Z této příčiny byla každým rokem jiná délka tratí.

Zázemí tvořili šatny a klubovna an fotbalovém hřišti.

Druhý a třetí ročník byl zároveň Župním přeborem České obce sokolské.

Startovalo se vždy hromadnými starty po kategoriích. Předepsaná byla klasická technika běhu.

Pro technické potíže se zajišťováním kvality stop na trati s čáslečně potřebou snížit počet podobných sportovních akcí v Kněžicích v průběhu  roku, byl závod zrušen.