• v Běžci od roku 1980 - 26. ročníků

Okolím Dušejova - historie závodu

Období: 1980 - 2005

Ročníků: 26 (2005)

• Iniciátorem založení závodu je Milan Ždimera, který byl v tehdejší době jedním z nejaktivnějších účastníků Běžce. Poprvé se uskutečnil v roce 1980 v pátém ročníku soutěže. Místo prezence, startu a cíle byla tělocvična místní TJ Sokol Dušejov ve středu obce. Závodníkům zde bylo poskytnuto zázemí a v počátečních ročnících také sudové pivo jako občerstvení. Při velmi skromných finančních možnostech pořadatelů, se vždy našla nějaká drobnost jako odměna nejlepším.
  • Trať byla vedena od sokolovny po silnici III. tř. směrem na Milíčov. Z obce nejdříve mírně klesala k Jedlovskému potoku. Zde začínalo u rybníka Sviták první ze tří náročných stoupání. Po krátkém klesání následovalo druhé náročnější stoupání obcí Milíčov, kde trať odbočovala vlevo na Hojkov. Na tomto stoupání, které končilo za Milíčovem, byl na 1,5 km překonán rozdíl přes 50 m. Po poměrně prudkém klesání opět k Jedlovskému potoku přes obec Hojkov následovalo třetí nejnáročnější stoupání do Nového Hojkova. Zde se, na stejné vzdálenosti jako u předchozího stoupání, překonával rozdíl 80 m, z nichž 60 m bylo na prvním km tohoto stoupání. Toto stoupání překonávalo pouze závěrečné stoupání, zrušeného, legendárního závodu Jihlava - Čeřínek. Potom následovalo nepřetržité klesání do Boršova, jehož závěr byl velmi prudký. Po mírném stoupání se závodníci vrátili do Dušejova, když do cíle dobíhali z opačné strany, než startovali.
  • Všechny ročníky se uskutečnily na shodné trati. Její délka byla 11,4 km Do roku 2001 vždy uzavíral jarní část soutěže. Pro svoji profilovou náročnost a skromnost zajištění se nemůže chlubit s rekordními účastmi.
  • V počátečních ročnících se pořádal rámcový závod pro místní mládež. V roce 2001 byl zásluhou Mladého běžce Vysočiny obnoven. Jeho trasa byla vedena ve středu obce po počáteční a závěrečné části hlavního závodu. V roce 2002 byl vytýčen nový okruh 1,75 km po místních komunikacích.
  • Z programu Běžce byl vyřazen pro téměř nulový zájem o tem to závod ze strany místních pořadatelů a obyvatel obce, kdy iniciátor Milan Ždimera našel své nové působiště v Peci pod Sněžkou.

56+4+3+25

• Nejúspěšnějším je Vladimír Srb se čtyřmi vítězstvími, dále jsou to Svoboda Oldřich, Hotař Pavel a Šťáva Petr, kteří v tomto závodě dokázali zvítězit třikrát. Z veteránů je to Koreš Arnošt, který byl nejlepší pětkrát. Nechvátal Jan, Jiřík Jaroslav a Opavský Josef, ti zaznamenali po čtyřech prvenství. Nechvátal Jan si navíc může připočíst dvě prvenství v kat. nad 60 let.
  • Traťový rekord vytvořil hned ve druhém ročníku Jindřich Musil (Pacov). Nejvíce se k němu přiblížil Baběrád Pavel (Brno) v roce 92, když zaostal o jednu sec. Třetím v pořadí je Oldřich Svoboda (Sp. Jihlava) časem 38:41 v roce 84. Jediným veteránem, který dokázal absolvovat tuto trať pod 40 min. je Koníček Jiří (Praha). Nejvíce se mu přibližují Nechvátal Jan časem 40:12 (1980) a Pechek Vladimír 40:32 (1997).
  • Účastnický rekord v hlavním závodě byl v roce 2004, když startovalo 62 mužů a tři ženy. Nejstarším běžcem byl Karel Hrbek (Sp. Jihlava) - závod dokončil v roce 1980 ve svých 82 letech. Ve výsledkových listinách najdete také 21 občanů a dvě občanky Dušejova.