·      start 17,30 hod. - hájovna Brádlo

starší a mladší žactvo - 2,2 km

Třikrát přes kopec - historie závodu

Období: 1978 – 2004

Ročníků: 27

• Při přípravě třetího ročníku Běžce se rozhodli členové lyžařského oddílu Modety Jihlava založit dva nové závody v oblasti Čeřínku. První nazvali Přes tři kopce a druhý Okolo Bromberka.
  • Závod Přes tři kopce měl start a cíl na louce za motorestem, kde začínaly lyžařské tratě. Jeho trasa byla vedena z větší části po vybudovaných lyžařských tratích. Propozice uváděly: Jak samotný název říká, jedná se o závod, kdy se překonávají tři kopce. Střídá se asfalt s lesními cestami. Značeno červenými fábory. Start hromadný. Jeho délka byla uváděna 10 km. Jeho přesnou trasu si již pamětníci nepamatují, ale podařilo se pátráním v archivu lyžařského oddílu najít plánek trati. Z něj je patrné, že byla dost náročná. Takto se uskutečnily první dva ročníky. Výsledková listina prvního ročníku není k dispozici, vychází se z opisu publikovaného v novinách Jiskra, který však uvádí časy prvních šesti závodníků. U ostatních účastníků se časy odvodily z bodových zisků vypočítaných z rozdílu bodů celkového pořadí uvedených v novinách.
  • Obsah obrázku tráva, osoba, exteriér, fotka

Popis byl vytvořen automaticky
  • Ve třetím ročníku byl závod přeložen do lesního prostoru “Brádlo”, kde se konalo dalších 25 ročníků. Jeho start a cíl byl na původní silnici Jihlava – Pelhřimov, před vybudováním nové v třicátých letech, u hájovny Na Brádle. Trať prvních čtyř ročníků vedla po cestě přes pole ke střednímu severojižním průseku, který byl v trase použit téměř v celé jeho délce 1,4 km. Tím byla nejprve vedena až k průsečíku s hlavní lesní cestou. Na počátku průseku se překonával 24 m velký výškový rozdíl na úseku 350 m, který každý závodník překonával třikrát, jak říká pozměněný název závodu – Třikrát přes kopec. Z průsečíku se dostala vedlejší cestou až pod vrch Peklo a poté se vrátila po zmíněném průseku zpět na hlavní cestu. V tomto místě se závodníci potkávali v protisměru, kde se samozřejmě vzájemně zdravili a povzbuzovali. Hlavní cestou se potom vracela zpět k hájovně. Při velkém počtu startujících byl někdy start posunut na staré silnici o 200 m na okraj lesa.
  • Obsah obrázku exteriér, fotka, staré, černá

• V roce 1984 byl úsek cesty od startu k lesu rozorán, proto byl závod přetrasován. Začínalo se od hájovny po hlavní cestě opačně než původně a odtud se odbočovalo k průseku. Jeho stoupání bylo tím o 8 m sníženo. Ze severního konce průseku musela být trasa také odkloněna, protože lesní závod tam navezl hrubý štěrk. Přetrasování bylo provedeno po vedlejších cestách a pěšinách ale tak, že délka jednoho okruhu byla téměř shodná s původním. V počátečních šesti ročnících do roku 1989 byl start a cíl na stejném místě u hájovny, kam se závodníci vraceli po třech okruzích. Potom byl cíl přemístěn na konec okruhu v lese.
  • Ve dvacátém třetím ročníku (2000) byl okruh v prostoru cíle zkrácen o 100 m pro nezpůsobilost povrchu lesní cesty před cílem.
  • Ve své době to byl jediný závod vedený stoprocentně po nezpevněném povrchu. Mezi běžci byl proto velmi oblíben i když příprava tratě byla pro pořadatele každoročně velmi náročná. Nezřídka byl závod zpestřen přeskakováním ležících klád. Pověstné je také obíhání dvou mokřin, které přetrvávali bez ohledu na předchozí počasí.
  • V deseti ročnících se tohoto závodu zúčastnili hokejisté Dukly Jihlava v rámci jejich letní přípravy. Byla to zajímavá konfrontace vrcholových sportovců s rekreačními. V roce 1989 se připojila také družstva juniorů, staršího a mladšího dorostu Modety Jihlava. První okruh tak běželo 155 startujících, což je absolutní rekord ze všech závodů v celé historii Běžce.
  • Okruh posledních ročníků měl délku 3450 m. K tomu bylo připočítáno 150 m od startu k okruhu. Muži absolvovali okruh třikrát. Ženy do roku 89 jedenkrát a od roku 90 dvakrát. Po nepravidelné účasti dorostu a žáků byla od roku 2000 zavedena pravidelná účast. Dorost měl předepsán jeden okruh a pro žactvo byl okruh zkrácen z průsečíku průseku s hlavní cestou po této cestě na 2,2 km.
  • V posledním roce konání (2004) byl okruh zkrácen o 240 m pro neprůchodnost části původní trasy. Konání závodu v dalších ročnících ustoupilo novému závodu Alejemi v Kněžicích.