Pohár Běžce Vysočiny

JIHLAVSKÁ HODINOVKA

15.9.2023

Obsah obrázku sport, venku, osoba, obloha

Popis byl vytvořen automaticky

             Přespolní běh v Řásné při hezkém počasí přilákal pěknou účast dospělých. Účast mládeže na veřejných sportovních akcích po Covidu stále pokulhává. Zítra v pátek je na pořadu tradiční test výkonnosti. Pro dospělé hodina pravidelného tempa. Kdo sbírá body, tak má zde výhodu, jelikož zatížení je stejné jako u vítěze, kdežto u běžného závodu je delší, a navíc zatížení kolísá dle profilu tratě. Dvanáctiminutový test mládeže si může udělat každý a má ukázat momentální tělesnou výkonnost organismu jedince. Opomíjené nejsou ani děti do šesti let, Ti si vyzkouší umělohmotnou dráhu během na 200 metrů.

 

PŘESPOLNÍ BĚH V ŘÁSNÉ

 8.9.2023

Obsah obrázku venku, osoba, strom, obloha

V obvyklém tempu pokračuje Běžec, po Běhu na Vysoký kamen, čtrnáctým dílem, kterým je Přespolní běh v Řásné.

 

ALEJEMI V KNĚŽICÍCH

 25.8.2023

Obsah obrázku osoba, boty, venku, sport

Popis byl vytvořen automaticky

Po dvouměsíční prázdninové přestávce se sejdeme na zahájením podzimní části soutěže, ve které je zařazeno zbývajících osm závodů z celkového počtu devatenácti. Kněžický běh je zároveň zařazen do Orelské běžecké ligy. Setkávají se zde startující z Vysočiny a Jihomoravského kraje. Dopravní INFO: Komunikace od středu obce po místní část Brodce je pro rekonstrukci sice uzavřena, ale účastníci závodu mají povolený průjezd s opatrností až na parkoviště za zámkem.

Pohár v triatlonu Běžce Vysočiny

TRIATLON KRUCEMBURK

20.8.2023

Obsah obrázku venku, strom, oblečení, osoba

Popis byl vytvořen automaticky

               V krátkém sledu po Jihlavě následoval triatlon v Kempinku Moře u rybníka Řeka. Také zde má velkou podporu díky provozovatelce kempu ing. Kateřině Zavadilové. Po delší odmlce se do startovního pole závodu v Běžci přihlásila Milada Brabcová. Triatlon byl závěrem Poháru Běžce. Letošní ročník byl poznamenán zrušením prvních dvou závodů ve Vyskytné a Kněžicích.              

 Další foto můžete vidět ZDE.

Pohár v triatlonu Běžce Vysočiny

JIHLAVSKÝ TRIATLON

13.8.2023

Obsah obrázku venku, osoba, text, oblečení

Popis byl vytvořen automaticky

               Předposlední díl triatlonového poháru Běžce se uskutečnil v Novém Pávově. Pěkná účast 74 startujících, pěkné počasí a hladký průběh. K němu určitě přispěla ochota provozovatele ubytovny, v budově bývalého kempinku, který mám poskytuje vše potřebné zcela zdarma.

VANTUCH VÁCLAV  

 25.7.1936 – 9.8.2023

Obsah obrázku osoba, oblečení, venku, území

Popis byl vytvořen automaticky

             S velkým zármutkem jsme přijali zprávu, že z reálného světa odešel kamarád, sportovec, závodník a organizátor běžeckých závodů pro veřejnost. Mládí prožil ve vzdálené Kopřivnici. Osud jej zavál do Jihlavy, ve které prožil většinu života. V mladém věku hrál výkonnostní fotbal. Nejvyšší soutěží byla divize za Modetu Jihlava. S fotbalem skončil v Sokolu Bedřichov. Mimo fotbal bylo jeho velkou zálibou sjezdové lyžování. Pracoval v lokomotivním depu na opravách elektrických lokomotiv. Z hecu na pracovišti vznikl v roce 1973 legendární závod Jihlava – Čeřínek. Ten se potom stal přeborem železničářů. Na prvním ročníku Běhu Vítězství Jihlava – Třešť 7.5.1975 se připojil k myšlence Milana Jelena a Jiřího Šmrhy, který byl jeho spoluhráčem v Modetě,  založit běžeckou soutěž Jihlavska. Václav dal do vínku soutěže další dva závody – Jarní běh a Jihlava – Smrčná. Od 14.4.1976, kdy se uskutečnil zahajovací závod v Jihlavském Lesnově, byl nejen jedním z nejaktivnějších běžců, ale také jedním z hlavních organizátorů. V organizátorské činnosti mu byla věrně po boku jeho manželka Alena. Do 31. ročníku v roce 2006 absolvoval 363 závodů. Dvakrát celkově vyhrál kategorii veteránů a třikrát obsadil druhé místo. V úterý 15. srpna se s ním naposled rozloučíme v 11,30 v kapli Ústředního hřbitova v Jihlavě.

Pohár v triatlonu Běžce Vysočiny

JIHLAVSKÝ TRIATLON

13.8.2023

                Je předposledním dílem triatlonového poháru Běžce. Zároveň vyvrcholením Krajského poháru mládeže. Předání cen nejlepším se uskuteční v ten den po závodě. Svojí koncepcí je klasickým sprint triatlonem s vyváženou délkou jednotlivých disciplín a rovinatým profilem. To napovídá tomu, že je vhodný pro každého zájemce, bez ohledu na jeho výkonnost. U dospělých a dorostu zde bude zároveň vyhlášeno Mistrovství Kraje Vysočina. Historie Jihlavského triatlonu se začala psát před 35 lety, takže doufáme, že letošní ročník jeho historii obohatí svojí úspěšností. 

 

IRONIEMAN PLAČKOV

 29.7.2023

Obsah obrázku venku, Kola jízdních kol, kolo, cyklistika

Popis byl vytvořen automaticky

                      Po loňské premiéře si Běžec zopakuje tento oblíbený triatlon. V programu poháru je jediným terénním triatlonem, takže je dobrým doplněním poháru. Po kratším plavání je vyměřen velký cyklistický okruh. Jak je ze snímku patrné dá se v pohodě zvládnout i na gravel kole, což je silniční kolo se širšími plášti.  

MELECHOVSKÝ TRIATLON

 25.6.2023

               Pěkné počasí a na současnost pěknou účast měl Melechovský triatlon. Výsledky s prvními získanými body do Poháru majdete zde Odkaz na další fotografie zde + zde

Pohár Běžce Vysočiny

PŮLMARATÓN NOVÉ VESELÍ

 25.6.2023

Obsah obrázku venku, boty, osoba, obloha

Popis byl vytvořen automaticky

                       Souběh tři akcí na Vysočině pro kondiční vytrvalce (So 24.6. O pohár starosty Bezděkova, Ne 25.6. Melechovský triatlon a Žďárský Olympijský triatlon), se jen nepatrně projevil na účasti.  36. ročník měl 113 startujících a 88% z nich mělo příslušnost na Vysočině. Na hlavní okruh se vydalo 73 mužů a žen, když startovní pole výrazně posílilo 18 příchozích, kteří absolvovali jeden okruh 7 km.

                       Pohár Běžce se tímto závodem přehoupl do druhé poloviny, kdy je zahájeno škrtání nejhorších výsledků a doplňování účasti na plnohodnotných deseti závodů.

                       Shodou okolností se uskutečnil také Melechovský triatlon, jako zahajovací v Poháru Běžce Vysočiny, zrušeném v Kněžicích a Křemanovi ve Vyskytné. Následovat bude 29. července Ironieman Plačkov u Humpolce.

 

ŠKRLETA JAN

 7.9.1946 – 19.6.2023

Obsah obrázku osoba, lehká atletika, oblečení, venku

Popis byl vytvořen automaticky

                  Jak úprava obrázku napovídá, nečekaně, po krátké nemoci, zemřel velký vyznavač kondičního běhání a skalní přívrženec Běžce Vysočiny. Svůj první výsledek zaznamenal 22.5.1981 na Stonařovských Alejích. Pak nevynechal ani jednu sezonu. Celkem absolvoval v Běžci 453 závodů. V roce 1996 získal pohár Běžec v kategorii mužů nad 50 let. Zopakoval si to v roce 2016 u mužů nad 70 let. Na stupních vítězů stál ještě 10x na druhé, či třetí pozici. Naposled jsme jej mohli vidět 13.5.2022 v Plandrech. Nevlastnil auto a velmi často jezdil na závod veřejnou dopravou. Někdy dokonce přijel den před tím a přespával za pomoci pořadatele. Také budeme vzpomínat na jeho Zátopkovské doběhy do cíle.

Pohár Běžce Vysočiny

PŮLMARATÓN NOVÉ VESELÍ

 25.6.2023

                       Letos proběhne již 37. ročník. Je suverénně nejstarším na Vysočině a ČR v první desítce. Není tedy překvapivé, že rekordmanem trati je Ali Ezayedy z Libye. Otec a syn Bílkovi daleko předběhli současnost, kdy v současném trendu má tento závod každé větší město. Jeho původní velký okruh musel ustoupit automobilovému provozu. Okruh 7 km probíhá na komunikacích s minimálním provozem a během závodu je možnost pětinásobného občerstvení.

                       Závod uzavírá jarní část soutěže. Po prázdninové přestávce bude pokračovat 25.8. v Kněžicích.

Obsah obrázku venku, osoba, oblečení, boty

Popis byl vytvořen automaticky

Pohár Běžce Vysočiny v triatlonu

TRIATLON MALECHOV – Hotel Kouty

 25.6.2023

                       Jeho zakladatel Jiří Pecha mu dal název „Malý železný muž“. Lehčí plavání plně nahrazuje cyklistika a běh. V současnosti se jeho pořádání ujal Vladislav Trýb. Zázemí je přemístěno z Restaurace Na Vršku v Horní Pasece do Hotelu Kouty u přírodního koupaliště, kde probíhá plavecká část. U té jsou povolené pouze plavky, takže současná vlna veder tuto část určitě zpříjemní.

Obsah obrázku venku, strom, Kola jízdních kol, Cyklistická helma

Popis byl vytvořen automaticky

OKOLO RUDNÉHO – Jihlava Zborná

 16.6.2023

               Závod, který provází Běžce Vysočiny od jeho počátku. Pořadatelem oddíl lyžařů na běžkách tehdejšího Dynama Jihlava pod vedením Jiřího Šmrhy. Stejně jako na Heulose tratě označil pevnými značkami na stromech. Během času se trasa měnila, ale stále zůstává nezpevněný povrch po celé délce a lesní prostředí.

Obsah obrázku venku, strom, osoba, rostlina

Popis byl vytvořen automaticky

PŘES HRÁZE OPATOV

 9.6.2023

                Pohár Běžce se přesune severovýchodním směrem z údolí Moravské Dyje do jihozápadního cípu Křižanovské vrchoviny. Do Opatova se rádi závodníci vrací. Doufejme že tomu tak bude i letos.

Obsah obrázku venku, osoba, boty, oblečení

Popis byl vytvořen automaticky

Pohár v triatlonu Běžce Vysočiny

KŘENAN TRIATLON VYSKYTNÁ 10.6.2023 – zrušen

KNĚŽICKÝ TRIATLON – 17.6.2023 - zrušen

První dva závody poháru byly bohužel zrušeny. Ve Vyskytné je důvodem velmi malý zájem o účast, kdy bylo přihlášeno pouhých dvanáct závodníků. V Kněžicích je to uzavření průjezdu Jestřebím pro rekonstrukci mostu přes potok a výstavba chodníků kolem hlavní komunikace v obci. Takže zahájení se uskuteční 26.6. na Melechovském Malém muži.

Obsah obrázku venku, obloha, strom, lidé

Popis byl vytvořen automaticky

DAČICKÁ 14

 3.6.2023

                                     Zdařilý záběr z trati potvrzuje zájem o tuto pěknou trať, který umocnilo letní počasí. Na její trasu se vydalo 85 startujících. V popředí v zeleném tričku Zdeněk Trávník, který šestým rokem za sebou nevynechal ani jeden start v Běžci.   

Obsah obrázku venku, tráva, osoba, strom

Popis byl vytvořen automaticky

                   36. ročník Kamenické 15 nezůstal nic dlužen své pověsti. Počet startujících stabilně překračuje dvě stovky. I přes čtyři kolidující závody na Vysočině, byla účast dospělých solidní. Tři rozběhy mládeže absolvovalo 146 chlapců a dívek. Na snímku pana Kafky je poslední start, ke kterému je připraveno i z pěti příchozími 54 závodníků. 

                   Netradičně v sobotu se bude pokračovat v Dačicích. Zopakuje se zámecký areál, který se osvědčil při loňské vynucené premiéře. Závod je zároveň součástí Jihočeského poháru a má také hodnotnou finanční podporu. Expozice zámku jsou otevřeny, interiéry jsou ve velmi zachovalém stavu. Možno tedy spojit sportovní zážitek s kulturním.

 

Obsah obrázku venku, budova, nábytek, osoba

Popis byl vytvořen automaticky

KAMENICKÁ 15

 26.5.2023

Obsah obrázku boty, osoba, oblečení, venku

Popis byl vytvořen automaticky

 

             Letošní Stonařovské Aleje se musely vyhnout podmočené louce u Jihlávky, jinak vše proběhlo tak jako vždy. Pořadatel byl spokojený s účastí dospělých i mládeže. V popředí je pět běžců, kteří si v cíli rozdělili celkové pořadí. Obrázek ukazuje, že startovali v dobré náladě.

            Kamenická 15 je sice o 10 let mladší jak Aleje, ale její vznik a historie má velmi podobný průběh. Závodem žije celá obec a zásluhou pedagogickému sboru místní ZŠ má nejvyšší počty startující mládeže. Kdo chce prodloužit svoje setkání při závodě v příjemném posezení v kulturním domě při guláši, tak ať sedne a vyplní on-line přihlášku a přijede.

Obsah obrázku venku, tráva, osoba, sport

Popis byl vytvořen automaticky

 

STONAŘOVSKÉ ALEJE

19.5.2023

             Ledový muž Pankrác se při závodu v Plandrech ukázal v plné síle. Po dvaceti předchozích ročnících byl počet startujících pod stovkou. Třináctinásobný vítěz soutěže Vladimír Srb si podruhé za sebou odskočil z orientačního běhu a ukázal, že stále patří k nejlepším vytrvalcům na Vysočině.

             Následné Stonařovské Aleje se snad dočkají příznivějšího počasí. Závod dala do soutěže ve třetím ročníku (1977) parta fotbalistů kolem Františka Stokláska (nar.46). Trasu dal jejich tréninkový prostor, kterým jsou tzv. Stonařovské Aleje zbudované brtnickou šlechtou Collaltů. Je to sedm paprskovitě uspořádaných cest k loveckému zámečku uprostřed. Délka i trasování se několikrát měnila. Základem ale vždy byly Zelená a Stonařovská alej.

             Přírodní prostředí, mírný výškový profi, přijatelná délka a kvalitní materiální zabezpečení jsou pozvánkou k účasti od současných organizátorů, kterými jsou manželé Soukupovi.

Obsah obrázku venku, strom, tráva, osoba

Popis byl vytvořen automaticky

 

PLANDERSKÝ PŘESPOLNÍ BĚH

12.5.2023

             Běh vítězství potvrdil, že patří mezi vlajkové lodi Běžce. V hlavní závod měl 97 startujících a doprovodné závody mládeže 99 účastníků. Velkou měrou k tomu přispěli obyvatelé Třeště, když startovalo 27 dospělých a 54 mládežníků. Změna umístění cíle na nové  koupaliště Malvíny se ukázala jako prospěšnou volbou.

             Šestiletý cyklus posunu kalendáře způsobil, že již za čtyři dny je další závod soutěže. Svojí náročností se ovšem nedá srovnávat s předchozím, takže nemusí to být důvodem k neúčasti. On-line prezence je spuštěna, budeme rádi, když jí upřednostníte.  Obec Plandry se těší na vaši účast.

Obsah obrázku venku, osoba, strom, boty

Popis byl vytvořen automaticky

BĚH VÍTĚZSTVÍ

Jihlava - Třešť 8.5.2023

             Závod, který se běží odněkud někam je v současnosti vzácnou výjimkou. Po 47 bude startovat z mostku přes Koželužský potok v Telečské ulici v Jihlavě. Cíl v Třešti bude ovšem na novém místě. Po Sokolovně, Poštovním úřadem a školní budovou na náměstí jím bude nově zbudované přírodní koupaliště Malviny. Výhodou bude zázemí v obslužné budově, kde jsou záchody, sprchy a bufet. Poslední úsek po silnici, bude nahrazen bezpečnější cyklostezkou. To platí také pro tratě mládeže. Délka hlavní tratě je stejná, jako když se končilo u pošty. Další informace v propozicích na této stránce.

 

CENA BĚŽCE VYSOČINY – Memoriál Luboše Svobody

Jihlava Heulos 28.4.2023

                   Druhý závod poháru se setkal s pěkným jarním počasím. To se promítlo do účasti, zejména u mládeže. V hlavním závodě si s blátivou tratí nejlépe poradil Petr Vinter z Nového města na Mor. Lucie Sárová převyšovala svým výkonem ostatních devět startujících žen. Kdo hledá výsledky najde je v kalendáři Poháru Běžce Vysočiny. Fotografie je z alba pana Kafky, kterou spolu z dalšími najdete ve fotoalbu Běžce.  

                   V současnosti je na pořadu Cena Běžce Vysočiny, která je zároveň vzpomínkou na nečekané úmrtí velmi agilního kondičního běžce Luboše Svobody, kterém osud nedopřál žít víc jak 44 let. Vzhledem k opravě cyklostezky kolem ZOO, bude mít hlavní trať jen mírnou změnu. Šatny pro účinkující pod podiem Letního kina budou k dispozici. Těšíme se na vás.

OKOLO TRPASLÍKA

Jihlava Hybrálec 21.4.2023

                   Zahájení 48. ročníku Poháru Běžce Vysočiny v Pávově doprovázelo počasí připomínající pozdní podzim. Celodenní déšť a nízká teplota příliš nelákala k účasti. Díky tomu byla celková účast po jedenácti letech jen dvouciferné číslo.

                   Manželé Stokláskovi připravili závod, tak jak jej známe z předešlých ročníků. Stejně jako v loňském roce byli ovšem nuceni vést hlavní trať oklikou přes smrčenskou silnici. Doufejme jen, že slibované slunečné a teplé počasí bude realitou.

JARNÍ BĚH PÁVOV

Jihlava 14.4.2023

                   48. ročník Poháru Běžce Vysočiny zahájí závod, který jako jediný byl součástí všech jeho ročníků a téměř vždy soutěž zahajoval. Pohár bude probíhat ve stejném duchu jako v předešlých letech, kterým je především setkávání vyznavačů sportovního životního stylu, Motivační originalitou je systém hodnocení v soutěži, kdy je hodnocen výkon bez ohledu na pořadí. Všechny závody jsou vypsány pro všechny věkové kategorie od nejmenších dětí až po nejstarší seniory. Děti startují zdarma a dospělí za přijatelnou cenu, takže nic nebrání účasti celé rodiny. Vítán je každý, bez ohledu na věk, výkonost a příslušnost. Pro přihlášení do závodu je preferováno internetové on-line. Více informací v propozicích soutěže a závodu. Těšíme se na vaši účast.

 

PŘÍJEMNÝ DOPLNĚK: Po mnoha letech, kdy restaurace u kempu byla zavřená, letos nový provozovatel bude mít během závodu otevřeno s možností zakoupení občerstvení. Vzhledem k avizované předpovědi počasí se to bude určitě hodit.

 

 

Obsah obrázku tráva, exteriér, osoba, země

Popis byl vytvořen automaticky

 

Běžec Vysočiny

LYŽAŘSKÝ POHÁR 2023

Javořická15

                  Pořadatelé z Řásné hlásí uspořádání závodu v běhu na lyžích na standartních tratích klasickou technikou pro všechny věkové kategorie. Hlavní závod pro muže bude také na okruhu v okolí obce. Více v propozicích.

Obsah obrázku lyžování, sníh, exteriér, lidé

Popis byl vytvořen automaticky

 

Běžec Vysočiny

LYŽAŘSKÝ POHÁR 2023

Jihlavská 15 – neděle 29.1.2023

              ROZHODNUTO:  Závod se uskuteční v areálu Český mlýn, klasickou technikou ve formátu finský sprint, tzn. všichni jedou stejný počet rozjížděk. Čeká se jen na zveřejnění přesných propozic.

                   S potěšením tlumočíme pozvání pořadatelů z Lyžařského Jihlavska na závod v běhu na lyžích. Místo uskutečnění bude zítra upřesněno. Pokud to půjde, tak to bude na upravovaných okruzích nebo náhradní na umělém sněhu u Českého mlýna jako sprint klasickou technikou.

                  

Běžec Vysočiny

LYŽAŘSKÝ POHÁR 2023

                   Takový snímek bylo možno pořídit naposled před čtyřmi lety. Covid 19 a také klimatické podmínky to zařídily. V současnosti je to opět jen na klimatických podmínkách. Na pořádání závodu to zatím ale není. Předpověď na přelom ledna a února je docela příznivá, takže budeme moc rádi, když to půjde vás pozvat na setkání v bílé stopě se startovním číslem.

Obsah obrázku lyžování, sníh, exteriér, osoba

Popis byl vytvořen automaticky

 

 

Běžec Vysočiny

SILVESTROVSKÝ BĚH

Jihlava 31.12.2022

                   Letos se to třicet let, kdy se uskutečnil v Jihlavě první ročník tohoto setkání sportujících a jejich příznivců. Je symbolické, že zázemím se vrátil do ZŠ Křížová, kde ho měl v prvních ročnících. Zimní stadion je devět měsíců staveništěm, i když se tam nic neděje. Zázemí ve stadionu v posledních ročnících se každým rokem omezovalo. Ve škole bude, takové, jak si závod zasluhuje. Trať je stejná, jen bude mít náběh ulicí divadelní a cíl u Komerční banky. On-line přihlášky na internetu jsou v provozu, parkoviště pro 70 automobilů naproti škole. 

 

Pohár Běžce Vysočiny

BĚH HEULOSEM – Memoriál Jiřího Šmrhy

Jihlava 21.10.2022

                   Tradiční loučení s Běžcem Vysočiny je v amfiteátru letního kina. Zároveň je vzpomínkou na nestora nejen tohoto závodu, ale také této oblíbené soutěže kondičních a rekreačních sportovců. Letos se vrátíme k původním značeným tratím z roku 1981. Díky městu a oddílu lyžařů, byli obnoveny pevné značky na stromech. Zázemí je v šatnách pod plátnem kina. Závod podporuje ČUS v projektu „Sportuj s námi“. Těšíme se.

Obsah obrázku strom, osoba, exteriér, silnice

Popis byl vytvořen automaticky

 

Pohár Běžce Vysočiny

BĚH HAVLÍČKA BOROVSKÉHO

Pátek 14.10.2022

                   Tento pátek se uskuteční předposlední závod soutěže. Sejdeme se ve městě, které je s národním buditelem v názvu závodu historicky spjato. Konktrétně to bude u ZŠ V Sadech, která poskytuje potřebné zázemí. Je umístěna přímo u tratí závodu. Ty jsou vedeny lesoparkem Budoucnosti v okolí Cihlářského potoka a mají velmi mírný výškový profil. Akce je velmi dobře finančně zabezpečena, díky podpoře města.

                   S účastí budete určitě spokojeni. Těšíme se.

 

Pohár Běžce Vysočiny

BĚH ROŠTEJNSKOU OBOROU V RŮŽENÉ

Pátek 7.10.2022

                   Závod v Polné měl velmi pěknou účast a počasí. Přesvědčivě zvítězil Pavel Tvrdík z Polné. Po sedmnácti letech je po Jaroslavovi Barákovi druhým místním občanem, který nenašel přemožitele. Jaroslav spolu se svou sestrou Andreou jsou v současnosti hlavními organizátory tohoto oblíbeného závodu.

                   V dalším pokračování soutěže se přesuneme o 30 km jihozápadně do obce, která má jméno podle zakladatelů hradu, jehož jméno je v názvu závodu. Pořadatelé vyslyšeli přání a názor účastníků loňského ročníku a obrátily směr trasy. Takže nejdříve seběhneme do obce, pak lesním hvozdem vystoupáme k hradu a od něj budeme klesat k fotbalovému hřišti. Ženy a nejstarší muži mají vyměřenu v lese zkratku. Zázemí je v příjemném prostředí bufetu v klubovně fotbalistů. Jako u všech závodů Běžce, tak i zde jsou vložené závody mládeže od 3 do 15 let. Dorost má otáčku na hlavní trase. 

Obsah obrázku strom, exteriér, země, obloha

Popis byl vytvořen automaticky

 

Pohár Běžce Vysočiny

BĚH BŘEZONOU V POLNÉ

Pátek 30.9.2022

                   Druhým rokem se na tomto závodě sejdeme na místním fotbalovém hřišti. Proti dřívější Kateřině má lepší parkování, klubovní bufet na občerstvení. Závod dětí se odehrává na běžecké dráze kolem hřiště, takže jsou vidět po celý průběh závodu. Hlavní trať je pro mnohé běžce příjemnější. Rozmanitostí povrch si ale v ničem nezadá s původní.

                  Facebooková fotka z loňska ukazuje zájem mládeže o tento běh.

 

 

Pohár Běžce Vysočiny

BĚH NA VYSOKÝ KÁMEN

Pátek 23.9.2022

                   Nový povrch dráhy si přišlo vyzkoušet 111 startujících. Mládež zaznamenala, díky Atletice Jihlava, rekordní účast.

                   V pátek nás čeká závod v Pávově. Jeho trať vede po zpevněných cestách lesního masivu, který ovšem díky kůrovci podstatně změnil tvář. Přírodní rezervace Vysoký kámen toho byla ušetřena, jelikož zde je původní bukový porost. Nejmenší děti do 9 let běhají po komunikaci v kempu. Mládež do 15 let obrátkou na trase hlavního závodu. Předpověď počasí slibuje o něco tepleji a bez deště.

Obsah obrázku text, exteriér, osoba

Popis byl vytvořen automaticky

 

Pohár Běžce Vysočiny

JIHLAVSKÁ HODINOVKA

Pátek 16.9.2022

                   Poslední závod v Řásné byl ovlivněn souběhem dalších tří akcí pro kondiční sportovce. V sobotu ta byl MTB v Kněžicích a Běh na Orlík v Humpolci. V neděli to pak byl Jihlavský půlmaraton.

                   Po čtrnácti dnech se opět sejdeme na Atletickém stadionu v Jihlavě. Tento test vytrvalostní výkonnosti je součástí Běžce po čtyřicáté čtvrté. Vynechal tedy jen tři ročníky. Výhodou této oblíbené disciplíny je, že všichni startující mají stejnou dobu aerobní zátěže. Startuje také mládež od 3 let. Předškolní si vyzkouší běh na 200 m a starší do 17 let mají tzv. Cooperův test výkonnosti, což je běh na 12 minut. Závod se uskuteční na nově zrekonstruovaném povrchu, který je kvalitnější než předchozí. Samozřejmostí je čipová technika měření výkonů.

Obsah obrázku tráva, exteriér, sport, sportovní hra

Popis byl vytvořen automaticky

 

Pohár Běžce Vysočiny

PŘESPOLNÍ BĚH V ŘÁSNÉ

Pátek 9.9.2022

                   Na snímku pana Kafky je 62 startujících v hlavním závodě Ceny BV. Čtyři závodníci v popředí skončili mezi muži v cíli v pořadí zprava, při pohledu na snímek. Ovšem jako první proběhl cílem starší žák Tomáš Staněk, který měl předepsané jedno kolo. Dvě kola určené pro dorost, ženy a muže nad 70 let nejlépe zvládl dorostenec Adam Křenek.

                   V Řásné pro závodníky od 16 let má trať počet okruhů poloviční. Místo parkových cest, zde vede po lesních cestách a pěšinách, v přírodním prostředí Jihlavských vrchů, ve kterých je nejvyšší vrchol Vysočiny Javořice. Žáci ZŠ krouží po 1,1 km okruhu v obci, v počtu kol dle věku. Předškolní běhají kolem volejbalového hřiště. Po závodě obdrží všichni teplé občerstvení.

                  Odkaz na další fotografie ze závodu najdete ve fotoalbu na této stránce.

 

 

Pohár Běžce Vysočiny

CENA BĚŽCE VYSOČINY - MEMORIÁL LUBOŠE SVOBODY

Pátek 2.9.2022

                   Po chladném s deštivém triatlonu v Krucemburku a slunečných Kněžických Alejí, kde v hlavním zá vodě byla průměrná účast a spokojenost s účastí mládeže, pokračuje Běžec Cenou Běžce Vysočiny. Závod byl termínově přehozen s Během na Vysoký kámen. Jak již několikrát v minulosti bylo nutno využít Atletický stadion Na Stoupách pro zázemí závodu. V areálu Letního kina se chystá sobotní hudební vystoupení.

                   Na trati se změní minimum. Letní kino se bude obíhat po cyklostezce vedoucí kolem říčky Jihlávky. .Těšíme se na vás.

Obsah obrázku osoba, obloha, exteriér, skupina

Popis byl vytvořen automaticky

 

Pohár triatlonu Běžce Vysočiny

TRIATLON ŘEKA KRUCEMBURK

Neděle 21.8.2022

                  I když Petr Miláček v Jihlavském triatlonu skonči celkově třetí, je nejlepším sprint triatlonistou Vysočiny v roce 2022. Při jeho šestinásobné účasti triatlonu na Vysočině nebyl nikdo z Vysočiny lepší.

                  Triatlonový pohár BV má před sebou poslední závod. V soutěži je evidováno 207 mužů a žen. Do celkového hodnocení může ovšem promluvit svým výkonem jen 26 z nich. Ostatní mohou spolu s nimi mít zážitek v pěkném prostředí Žďárských vrchů.

Obsah obrázku text, tráva, osoba, exteriér

Popis byl vytvořen automaticky

 

Pohár triatlonu Běžce Vysočiny

JIHLAVSKÝ TRIATLON

Neděle 7.8.2022

                  Fotografií si připomínáme čtvrtý závod poháru v Plačkově u Humpolce. Měl velmi početnou účast a určitě jeho zařazení do soutěže je přínosem.

                  V neděli se uskuteční Jihlavský triatlon. Ten je klasickým silničním sprint triatlonem. Je zároveň součástí Krajského poháru a Mistrovstvím kraje Vysočina v triatlonu. Jeho součástí je také závod Krajského poháru mládeže na přiměřených tratích.

 

Obsah obrázku exteriér, strom, silnice, tráva

Popis byl vytvořen automaticky

 

Pohár Běžce Vysočiny

Změny v termínech konání závodů

 

                   Doba kovidová nás naučila měnit termíny závodů. Tato je ale vynucena termínovou kolizí s celostátní akcí konanou v Kempinku Pávov. Bude tedy přehozen Běh na Vysoký kámen s Cenou Běžce Vysočiny.

                    2.9. Cena běžce Vysočiny – Jihlava Heulos

                  23.9. Běh na Vysoký kámen – Jihlava Nový Pávov

 

Pohár triatlonu Běžce Vysočiny

IRONIEMAN PLAČKOV

Sobota 30.7.2022

                  Triatlonový pohár se nadcházejícím závodem přehoupne do druhé poloviny. Je to zásluhou nově zařazeného terénního triatlonu v Plačkově u Humpolce. Doplňuje pořad poháru, místo zrušených Luk nad Jihlavou, na šest závodů. Pro většinu účastníků poháru ovšem nebude Plačkov novinkou, jelikož některý, ze čtrnácti předchozích ročníků, absolvovali.

                   V prvních třech triatlonech si body do poháru připsalo 116 mužů a žen. V počtu startujících dominuje Malý železný muž Melechova

Obsah obrázku exteriér, tráva, silnice, sport

Popis byl vytvořen automaticky

 

Pohár Běžce Vysočiny

PŮLMARATON NOVÉ VESELÍ

Neděle 26.6.2022

                   Závodem Okolo Rudného dospěl Běžec do své poloviny. V slunečném a teplém počasí se sešlo 108 účastníků. V hlavním závodě vyrazilo na trať, obíhající vrch ve svém názvu, 75 startujících. Z toho bylo rekordních osm starších žáků. Je vidět, že konfrontace na trati současně s dospělými je lákavá.

                   V neděli, před prázdninovou přestávkou, bude zahájena druhá polovina soutěže. Deset běžců si v Poháru BV bude moc škrtnout první nejhorší výsledek. Dalších šest si může hodnocení zarovnat na deset výsledků pro plnohodnotný celkový bodový součet.

                   Bohužel pro letošek bylo nutno z organizačních důvodů přeložit na stejný den druhý v Poháru triatlonu BV.

 

 

Pohár Běžce Vysočiny

OKOLO RUDNÉHO JIHLAVA ZBORNÁ

Pátek 17.6.2022

                   Závod, který je jedním ze čtyř, který byl zároveň v programu prvního a letošního ročníku. Za těch 47 let se les obepínající vrch Rudný dost změnil . Několikrát se jeho rasa měnila. Ale stále platí, že trať vede po lesních cestách bez asfaltu. Její poslední varianta se poběží po třetí. Měnilo se také místo startu a cíle. Posledním je již třináct let dolní stanice lyžařské sjezdovky ve Zborné. Snímek pět let starý ukazuje, že o zájemců o start mívá dost. Těšíme se zítra neshledanou.

 

Pohár triatlonu Běžce Vysočiny

KŘEMAN VYSKYTNÁ

Sobota 11.6.2022

                   Vedle probíhajícího běžeckého poháru zahajuje tuto sobotu také Triatlonový pohár. Místo prezence a startu je v Kempu Vyskytná. Plave se v přilehlém přírodním koupališti. Jsou zde vypsány dva závody. Kratší tzv. Hobby a delší Dlouhý sport triatlon. Kdo chce bodovat do poháru musí startovat v delším sport triatlonu.

                   Letos mimořádně se uskuteční 26. června Malý železný muž Melechova. Ten má přeložen start do Hotelu Kouty, který najdete za rybníkem, ve kterém se tradičně uskutečňuje plavecká část.

 

Pohár Běžce Vysočiny

PŘES TŘI HRÁZE OPATOV

Pátek 10.6.2022

                   Dačická 14 se letos uskutečnila v komfortních prostorech místního Státního zámku a přilehlého zámeckého parku. Změnu si všichni účastníci pochvalovali. Na snímku pana Kafky jsou první tři muži. Vítěz Jan Macoun, stříbrný Jakub Exner a bronzový Michal Stach.

                   V pátek se přesuneme z historického do sportovního prostředí. Závod probíhá na fotbalovém hřišti.

Jak název závodu napovídá trasa vede po hrázích rybníků Vidlák, Jinšov a Jinšůvek.

 

 

 

Pohár Běžce Vysočiny

DAČICKÁ 14

Pátek 3.6.2022

                   I přes nepříznivé počasí, posílené, na tuto dobu, o nezvyklý chlad, Kamenická 15 v počtu účastníků nezklamala, Vice jak polovinu ze 184 startujících tvořili občané a občánci Kamenice.

                   Jak již bylo několikrát avizováno, nadcházející Dačická 14 se koná, místo původní soboty, již v pátek. Tato změna si vynutila přemístění místa startu do zámeckého parku. Z této historické fotografie je patrné, že závod zde nebude probíhat poprvé. Její kvalita odpovídá technickým možnostem tehdejší digitální technologie. Tento sympatický pokus pořadatelů se konal v letech 2003 a 04. Smutná unikátnost tohoto záběru je, že prvním třem běžcům (Luboš Svoboda, Vladimír Pech, Fousek Jan) osud nepřál být v současnosti v reálném světě.

                    Pro trať hlavního závodu to znamená minimální změnu trasování a bude jen nepatrně delší (300 m). Zato mládež si užije nezpevněné cesty v pěkném prostředí parku. Plánek tratí je zde

 

Pohár Běžce Vysočiny

DAČICKÁ 14

Pátek 3.6.2022

                   Červené datum vám odpovídá, proč avízo na závod předem. Jelikož rybník Peráček se stal opět staveništěm, bylo rozhodnuto změnit místo prezence a startu do Dačického zámku. Tato změna si dále vyžádala změnu dne konání. Pro trasu hlavního závodu to znamená nepodstatnou změnu. Zámecká zeď se bude obíhat z druhé strany. Mládež získá komfortnější tratě po pěšinách zámeckého parku. Podrobné informace o změnách jsou v propozicích závodu.

 

Obsah obrázku strom, tráva, exteriér, skupina

Popis byl vytvořen automaticky

Obsah obrázku silnice, exteriér, osoba, strom

Popis byl vytvořen automaticky

Pohár Běžce Vysočiny

KAMENICKÁ 15

27.5.2022

              Pan Kafka fotil také ve Stonařově. Snad každý účastník se, na některém ze záběru, najde. Hledejte ve fotoalbu Běžce. Počet startujících se v Běžci přehoupl přes 700. Z toho 16 startovalo ve všech dosavadních závodech.

              Uvedená čísla tradičně velkou měrou posílila nadcházející Kamenická 15 a to především zásluhou místní mládeže, díky velmi dobré součinnosti s místní školou a obecním úřadem. 

Obsah obrázku osoba, skupina, dítě, mladý

Popis byl vytvořen automaticky

 

Pohár Běžce Vysočiny

STONAŘOVSKÉ ALEJE

20.5.2022

              Na záběru pana Kafky je zachycen hlavní start 73 účastníku Běhu v Plandrech. V první řadě, z pohledu z leva, jsou vidět barevně odstupňované kategorie podle počtu předepsaných 2 km dlouhých kol. S modrým číslem 117 je Lucie Šaclová. Při své premiéře v Běžci byla nejrychlejší na tři kola, s náskokem téměř čtyř minut. Za ní vykukuje její manžel Jiří, který zvítězil mezi muži. V červeném dresu, se stejnobarevným číslem, je starší žák Tomáš Staněk. Ten se na svém předepsaném jednom kole dokázal držet čela závodu na čtvrtém místě. Další fotografie ze závodu najdete v odkazu Fotoalba Běžce.

              V pátek pokračujeme ve Stonařově. Startuje se na místním fotbalovém hřišti a hlavní trať vede nejdříve loukami kolem říčky Jihlávky, a potom lesní Zelenou alejí, k loveckému zámečku , vybudovaného tehdejšími majiteli lesa, kterým byli brtničtí Collaltlové.

Obsah obrázku silnice, exteriér, osoba, bruslení

Popis byl vytvořen automaticky

 

Pohár Běžce Vysočiny

PŘESPOLNÍ BĚH PLANDRY

13.5.2022

               I přes velkou konkurenci Pražského maratonu se na mostku přes Koželužský potok sešla pěkná účast. Zásluhu na tom má iniciativa „Rozběháme Třešť“. Díky jí se postavilo na start rekordních 16 občanů Třeště. Do historie závodu se ale především zapsala Markéta Gajdorusová z Chotěboře překonáním traťového rekordu Kristýny Dvořákové o neuvěřitelných 2:29 minut. K ní se připojil ještě místní junior František Kolba. Ten stanovil nový nejlepší výkon kategorie, který držel Lukáš Nedělka 19 let. Pro zajímavost, nejdéle drží rekord Antonín Paul u veteránů nad 40 let od roku 1990.

              V pátek nás čeká trochu jiný závod. Neběží se od někud někam, nýbrž se krouží po 2,5 km dlouhém okruhu. Vaše rodina a přátelé nás mohou několikrát povzbudit. Můžeme se těšit také na tradičně bohaté občerstvení po výkonu.

 

 

 

Pohár Běžce Vysočiny

BĚH VÍTĚZSTVÍ JIHLAVA – TŘEŠŤ

8.5.2022

               V Okříškách se potvrdilo, že termínové kolize účast, na závodech Běžce, nijak vážně neohrožují. Stejně jak u prvních dvou, také zde počat startujících v hlavním závodě atakoval osmdesátku. Potřetí vyhrál Jakub Exner. Je vidět, že hlášku „příští rok jej získám zpět“, při odevzdávání putovního poháru, myslí vážně. Suverenita výkonu vítězné Olgy Krčálové byla stejná jak minule.

              Opět v neděli se po dvouleté Covidové přestávce sejdeme na mostku přes Koželužský potok v Telečské ulici v Jihlavě. Svým historickým pojetím běhu od někud někam se od ostatních závodu vymyká. Někdo by chtěl namítnout a co závody do vrchu? To jiná kategorie. K tomu samozřejmě patří autobus na věci po závodě a přeprava z Třeště zpět. Mládež do 17 let závodí na okruhu v centru města, kde je také cíl hlavního závodu. Doporučujeme použít především on-lime přihlášení. Na startu jsou při prezenci stísněnější podmínky.

 

Obsah obrázku dítě, strom, osoba, exteriér

Popis byl vytvořen automaticky

Pohár Běžce Vysočiny

FRÄNKISCHE BĚH OKŘÍŠKY

1.5.2022

               Na tomto pěkném záběru je vidět, že na druhé pokračování Běžce v Hybrálci provázelo deštivé a chladné počasí. To se projevilo zejména na účasti mládeže. Hlavní závod letos obíhal lesní kalamitu po Smrčenské silnici a byl proto o 1,2 km delší. Vítězství z Pávova si zopakoval Jakub Exner, když těsně přespurtoval kolegu z týmu Davida Vaňka. V prořídlém startovním poli žen jasně dominovala Olga Králová.

              Dopoledne v prvomájové neděli pokračujeme v Okříškách.  Velmi dobré zázemí najdete v areálu firmy uvedené v názvu závodu. Má nás také přivítat daleko příznivější počasí. Těšíme se na vás.

 

 

Obsah obrázku silnice, osoba, exteriér, sport

Popis byl vytvořen automaticky

Pohár Běžce Vysočiny 2022

OKOLO TRPASLÍKA HYBRÁLEC

 22.4.2022

               Po dvou letech omezování Covidovými opatřeními Běžec zahájil, jak se patří. Pěkná účast a sluníčko. Po třetí za sebou byl absolutním vítězem Jakub Exner. Pouhou vteřinu za ním skončil nestárnoucí Jaroslav Vítek. Představil se poprvé v kategorii nad 50 let. Ukázal, že tato trať mu sedí. V předchozí kategorii stál na nejvyšším stupínku sedmkrát. Tvrdá a suchá trať mu navíc pomohla posunout dvanáct let starý TR Martina Kratochvíla. Zmínku o svém výkonu si zaslouží Petra Kotlíková. Ta zaostala o pouhé dvě vteřiny za rekordem Evy Vail.

              Běžec Vysočiny není ale o výkonech a rekordech. Je o setkávání vyznavačů kondičního sportování. Tu si můžeme zopakovat hned tento pátek v Hybrálci. Zde se koná po dvou letech pauzy pro Covid 19. Přijeďte se podívat do příměstské obce Jihlavy a proběhnout se okolím Smrčenského potoka. 

Obsah obrázku země, exteriér, osoba, atletika

Popis byl vytvořen automaticky

Pohár Běžce Vysočiny 2022

JARNÍ BĚH PÁVOV

 14.4.2022

               Jaro ťuká na dveře, nejen datumem v kalendáři, ale také současným počasím. Mimo poslední dva Covidové roky, bude opět Běžce Vysočiny zahajovat Jarní běh. Od roku 1982 jeho místem konání je areál autokempinku Pávov v Jihlavě. Stejně jak několikrát v jeho historii, také letos se uskuteční před velikonočními svátky. Proto dnem jeho konání je čtvrtek. Je vypsán pro 22 věkových kategorií, od nejmenších po nejstarší. Mládež do 17 let startuje zdarma. Pokud se chcete vyhnout vyplňování prezenčního lístku, doporučujeme on-line přihlášku.       

Obsah obrázku exteriér, lyžování, sníh, obloha

Popis byl vytvořen automaticky

 

              Karel Hadrava, který vede tuto skupinku, vede také historickou tabulku závodu. Absolvoval jej 36x. Je také jediným aktivním běžcem, který běžel všechny tři alternativy tratě.

              Ročník, ze kterého je tento snímek, měl krásné jarní počasí. I když to současné je tomuto vzdáleno, předpověď na velikonoční svátky je příznivá.

               Poslední sobotu v březnu zahajovala sezonu na Jihlavsku Noční Axis 10. Měla velmi početnou účast a dík patří pořadatelům za perfektní průběh. Účastníci mohou navázat startem na Jarním běhu. Těšíme se na vás.

 

Obsah obrázku sníh, exteriér, strom, osoba

Popis byl vytvořen automaticky

 

 

 

LYONESS

peníze pro sebe

a Běžce Vysočiny z každého nákupu zpět.

více

Regionální soutěže vytrvalostních sportů

·         Pohár Běžce Vysočiny 2023 – 48. ročník

·         Lyžařský pohár Běžce Vysočiny 2023 – 20. ročník

·      Pohár triatlonu Běžce Vysočiny 2023 – 18. ročník

·         Jsou otevřené soutěže určené všem kondičním sportovcům, výkonnostním sportovcům a dalším zájemcům bez ohledu na věk a výkonnost.

·         Není potřeba přihláška předem. Stačí se přihlásit před startem závodu v místě jeho konání.

·         Do soutěže je automaticky zařazen každý účastník závodu a vyhodnocen absolvent tří závodů.

                 Hodnotí se samostatně:

                                                    Muži 20 - 39 let 

                                                    Veteráni 40 - 49 let

                                                    Veteráni 50 - 59 let

                                                    Veteráni 60 – 69 let

                                                    Veteráni nad 70 let

                                                    Ženy 20 - 34 let

                                                    Ženy 35 - 44 let

                                                    Ženy nad 45 let

                                                   Junioři, juniorky 18 - 19 let

                                                   Dorostenci, dorostenky 16 - 17 let

                                                   Starší žáci, žákyně 14 - 15 let

                                                   Mladší žáci, žákyně 10 - 13 let

·         Výkon jednotlivce v závodě se hodnotí bodově (0,001 - 10 bodů) podle dosaženého času.

·         Celkový bodový zisk a pořadí je potom určeno součtem nejlepších výsledků

·         V poháru BV – 10 závodů

·         Lyžařský pohár – 4 závody

·         Pohár triatlonu – 4 závody

·         :

Do Poháru BV je zařazeno 19 závodů. Silničních, krosových, smíšených, na dráze v délkách od 6,6 km - 21,1 km

Do Lyžařského poháru je zařazeno 9 závodů

Do poháru triatlonu je zařazeno 6 závodů

Pro mládež a na některých i pro ženy a muže nad 70 let jsou přiměřeně kratší tratě