Běžec < Historická ročenka < Historie závodu

Okolo Čeřínku - historie závodu

Tento závod nahradil zrušený podzimní Okolo Rudného. Autorem tratě byl Zdeněk Pěčínka ml. Zázemí tvořila dolní chata lyžařské sjezdovky.

Startovalo se na cestě protínající sjezdovku v její dolní polovině. Trať potom vedla po této cestě k hájovně Urbánka a dále pak na silnici z Hojkova do Horního Hojkova, kde je známé stoupání na trase závodu Okolím Dušejova. Zde ale po odbočení vlevo vedla trať klesáním a asi po 350 metrech odbočila opět vlevo na nezpevněnou cestu k Dolním Hutím. Před Dolními Hutěmi míjela rekreační zařízení, které postavil bývalý n.p. Jihlavan. Zde hned v prvním ročníku vedoucí šestice závodníku zakufrovala a místo odbočení k Dolním Hutím, pokračovala po asfaltové cestě k Horním Hutím. Na okraji Dolních Hutí prudce odbočovala vlevo a táhlým stoupáním se dostala na zmíněnou cestu z Horních Hutí. Po odbočení vlevo následovalo kratší klesání k přístupové komunikaci ke sjezdovce. Po ní, prudkým stoupáním, se dostala na sjezdovku. Zde v prvních dvou ročnících stoupala po sjezdovce k místu startu. Ve třetím ročníku byla trasa upravena tak, že sjezdovku protínala a po lesní cestě stoupala na komunikaci k hájovně. Cíl závodu byl potom na sjezdovce.

Muži tento okruh 5,1 km dlouhý okruh absolvovali dvakrát, ženy a dorost jednou.

Od roku 2000, kdy byl první ročník Běžce Vysočiny mládeže, startovali žáci po hlavním závodu. Na prvním km trasy se obraceli zpět a cíl měli v místě startu.

Po šestnácti úspěšných ročnících, ustoupil tento závod Přespolnímu běhu v Řásné.