Běžec < Historická ročenka < Historie závodu

Henčovskou oborou - historie závodu

Když se na závěrečném hodnocení Běžce 91 se připravoval nový ročník, řešila se nemožnost konání závodu Kolem Antoníčka, pro těžbu dřeva a odstoupení organizátorů od konání Teslácké 9. Běžec Vlastimil Bříza navrhl založit závod v tzv. Henčovské oboře. Byl to tréninkový prostor mnoha běžců a tak tento závod byl zařazen do programu.

Jeho start byl na asfaltové cestě u fotbalového hřiště, která vede z obce Henčov k hájovně lesní správy. Trasa vedla klesáním směrem k hájovně a pak nezpevněnou cestou kolem potůčku až téměř k železniční trati Jihlava - Brno. Zde odbočovala vlevo a stoupala z údolí nad železniční trať. Pokračovala pak cestou s mírným klesáním po okraji úbočí, která se pak stáčela vlevo. Nepokračovala však přes další vodoteč stoupáním, ale odbočovala vpravo a po pěšině prudkým klesáním kolem vodoteče se dostala na silnici do Henčova, která odbočuje ze silnice 602 u Malého Beranova. Po překonání malé lávky u okraje silnice, odbočovala vlevo, směrem do Henčova. Asi po 150 m pokračovala prudkým stoupáním nezpevněnou cestou ke statku v Henčově. Odtud po pěšině klesala zpět téměř na místo, kde opouštěla cestu po úbočí. Po ní pak stoupala na fotbalové hřiště. Okruh měřil 3 km. Muži i ženy měli předepsány tři okruhy.  Ženám byla trať od pátého ročníku zkrácena o jeden okruh.

Po šesti ročnících ustoupil tento závod Planderskému běhu, který má zázemí a také sponzorské zajištění, což zde scházelo.