Běžec < Historická ročenka < Historie závodu

Běžec < Bedřichovská 20 < Historie závodu

Bedřichovská 20 - historie závodu

Václav Vantuch, když spoluzakládal Běžce dal do vínku soutěže tři závody, z nichž dva se vlastně bez přerušení konají dodnes. Jedním z nich byl tehdy nazvaný běh Jihlava – Smrčná – Jihlava, což byla jeho zimní tréninková trasa. Jak název napovídá, je vedena po silnici III. tř. do Smrčné, se startem u tzv. Zezulkárny, což bylo původně administrativní a kulturní centrum TJ Sokola Bedřichov, ve kterém Václav prožíval druhou polovinu své fotbalové kariéry. První dva ročníky měli obrátku před Smrčnou a její délka byla asi 16 km. Od třetího ročníku byla trasa prodloužena za Smrčnou po silnici směrem na Štoky. Obrátka byla na 10 km. V roce 1997 byla trasa přeměřena a obrátka posunuta o 350 m dále. Nepřesnost byla způsobena přeložkou silnice za Smrčnou z důvodu výstavby dálnice a před Lesnovem po výstavbě dálničního přivaděče ale také, že trasa byla měřena automobilem.

V počátečních devíti ročnících se konal v půlce listopadu. Nezřídka za zimních podmínek se sněhem a větrem. Jeho trasa vede severozápadním směrem a tak v otevřených úsecích u Stříbrného Dvora a za Smrčnou před obrátkou museli závodníci často čelit protivětru. Navíc v těchto úsecích trať stoupá. Poslední závodníci pravidelně dobíhali za úplné tmy a rozhodčí si na stopky svítili baterkou. Legendární je také závěrečný seběh ulicí 5. května, ze které se odbočuje vpravo k cíli v ulici Jana Zrzavého. Závodníci ve tmě bloudili místní části Bedřichov a dobíhali do cíle ze všech čtyř směrů. V pozdějších letech se termín posouval až k dnešní polovině září, to je téměř o dva měsíce.

Popis tratě: Po startu u Zezulkárny v ulici Jana Zrzavého závodníci asi po 300 m odbočují vlevo a stoupají ulicí 5. května. Na vrcholu stoupání odbočí vpravo do ulice Smrčenská, která dříve před výstavbou dálničního přivaděče, plynule pokračovala do obce Smrčná. V současné době se zde mění v místní komunikaci. Po krátkém úseku, asi 100 m dlouhém, se odbočuje vlevo na most přes dálniční přivaděč a dále po Smrčenské ul. místní částí Lesnov po silnici III. tř.  Trať do 4 km téměř nepřetržitě stoupá a po jednom kilometru rovinatého úseku lesem poměrně prudce klesá ke Smrčenskému potoku. Po překonání terénní vlny stoupá obcí Smrčná, ve které zároveň za kostelem odbočuje vpravo na silnici do Štoků. Za obcí podchází dálnici a za ní opět stoupá na okraj lesa k nejvyššímu bodu tratě 635 m n.m. Zde je obrátka zpět. Na zpáteční cestě, po stejné trase, převažuje klesání, cíl je asi 515 m n.m.

Po rozhodnutí uspořádat u všech závodů soutěže BV závod pro mládež, byl k tomu vyměřen okruh 800 m vedený ulicemi Zrzavého, 5. května, Máchovou a Stamicovou.

Zázemí poskytovala nejdříve Zezulkárna, později, po výstavbě nové haly v Sokolovské ulici  její prostory.        U startovní čáry byli pravidelně manželka Václava Alena a se stopkami Bohumil Fiala.

Trasa a délka závodu vzbuzovala respekt a tak startovní pole bývalo ze všech závodů soutěže nejméně početné. Dále stojí za povšimnutí, že prvních 16 ročníků si na tento závod troufla jediná žena – Vlasta Řípová (Voláková) v roce 1981 a celkově jich za 27 ročníku bylo jen jedenáct.

30. ročník v roce 2005 byl posledním. Závod ustoupil obnovenému zařazení Běhu Chotěbořskem do programu Běžce. Toto rozhodnutí vyvolávalo u některých běžců nostalgii. Mimo pravidelně nízkou účast byl dalším argumentem pro zrušení poměrně velký páteční automobilový provoz na silnici do Smrčné.